Jesteśmy Oddziałem PTTK i naszym celem jest:

Akcja "Nie pływam w śmieciach"

Od roku 2010 ruszyła akcja patrolowania i sprzątania rzek, do której włączył się nasz Oddział. Powstał Kajakowy Patrol św. Franciszka - inicjatywa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Kajakowy Patrol św. Franciszka to ogólnopolski projekt edukacyjny, odpowiadający na problem zanieczyszczenia rzek oraz potrzebę poszerzenia wiedzy nt. biologii wód oraz ekologii. Na kajakowym szlaku można spotkać różne przeszkody, których ominięcie wzbogaca atrakcyjność spływu, są to przeszkody nadane przez naturę, to m.in. okresowe piętrzenia, zwalone drzewa, wartki nurt.

Niestety coraz częściej natrafić można na dużo groźniejsze przeszkody – pływające opony, fragmenty sprzętu AGD, padlinę, plastik, słoiki i puszki. Młodzież postanowiła stawić czoła problemowi zanieczyszczeń rzek, a śmiecą turyści, ludność lokalna i wędkarze. Wiosenne roztopy podnoszą stan wód a do rzek spływają zalegające na brzegach śmieci, zostawiamy je na brzegu lub wrzucamy do wody nie dbając o konsekwencje. Czy XXI wiek ma rację bytu bez ekologicznej świadomości społeczeństwa, nas turystów.

Kajaki PTTKW obecnych czasach człowiek coraz częściej staje przed faktem, że jego egzystencja jest uzależniona od egzystencji całej przyrody. Najważniejsze jest to, że „nadszedł czas, aby zrozumieć, że przyroda bez człowieka będzie istniała, a człowiek bez przyrody nie.” Wiek XXI będzie stuleciem ekologicznym, albo wcale go nie będzie. Zapoczątkowany projekt skierowany jest do ludzi młodych, ambitnych, chętnie angażujących się w akcje społeczne - uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponad gimnazjalnych i studentów, turystów, wędkarzy i ludności mieszkającej, w pobliżu „sprzątanych” rzek, czyli do wszystkich miłujących ojczystą przyrodę.

Lucjusz lubi podróże… szczególnie po jeziorach i rzekach. Swoim wizerunkiem promuje kampanię społeczną „NIE PŁYWAM W ŚMIECIACH”, której zadaniem jest zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia polskich rzek i jezior. W ramach projektu powstała infolinia alarmowa, dzięki której jest możliwość powiadomienia o zanieczyszczeniach lub zjawiskach mogących powodować zagrożenie na rzece.

Widzisz zagrożenie – dzwoń pod 801 022 227!

Karta turysty

Turysta wszędzie gościem - pozostawiaj po sobie dobre wspomnienie. Nie bądź obojętny wobec niewłaściwego zachowania innych.