Papież w Wałczu

Ojciec Święty znał Wałcz i wspominał jego uroki oraz płynącą w pobliży rzekę Rurzycę - wspomina ks. proboszcz parafii św. Mikołaja, Romuald Kunicki. Podczas pielgrzymki w 1986 roku musieliśmy z różnych względów ukrywać skąd jesteśmy - wspomina Wojciech Kulesza. - Podczas audiencji pozdrowiłem go od wałeckich jezior i lasów. Wówczas Papież skojarzył skąd jesteśmy. Przez krótki moment na jego twarzy malował się uśmiech na wspomnienie chwil spędzonych na naszej ziemi. Ja wówczas pomyślałem ze smutkiem, że chyba już nigdy nie dane mu będzie zasiąść w kajaku i popływać.Jan Paweł II o swoim rodzinnym mieście Wadowicach mówił: - Tutaj wszystko się zaczęło... i życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło.

18 maja 1920 w Wadowicach (Rynek 2 m. 4, a dziś Kościelna 7) Karolowi i Emilii z Kaczorowskich Wojtyłom urodził się syn, któremu na chrzcie dano imię po ojcu - Karol. 13 kwietnia 1929 roku umiera matka Karola. 5 grudnia 1932 roku umiera starszy o 14 lat brat Edmund. Jesienią 1938 roku, po maturze przyszły papież zapisuje się na polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. We wrześniu 1940 roku pracuje w kamieniołomach. 18 lutego 1941 na atak serca umiera mu ojciec. W październiku 1942 roku Karol Wojtyła rozpoczyna studia na tajnych kompletach Wydziału Teologicznego UJ jako kleryk konspiracyjnego seminarium duchownego.

1 listopada 1946 otrzymuje święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Adama Sapiehy. W następnych latach wyjeżdża do Rzymu na studia teologiczne, a w 1948 r. rozpoczyna pracę kapłańską w parafii Niegowić koło Bochni. Studiuje równolegle na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i uzyskuje doktorat z teologii moralnej. Od 1951 r. wykłada etykę społeczną w seminarium duchownym oraz pracuje na Wydziale Filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 4 lipca 1958 Karol Wojtyła zostaje mianowany biskupem tytularnym, a 28 września 1958 - konsekrowany na biskupa. Kolejny etap w życiu przyszłego papieża to 30 grudnia 1963 r.: nominacja na arcybiskupa metropolitę krakowskiego.

29 maja 1967 zostaje mianowany kardynałem. W lipcu 1978 roku spędza urlop nad jeziorem Krępsko Średnie (Wrzosy), a 16 października 1978 zostaje wybrany papieżem i przyjmuje imię Jan Paweł II. Po raz pierwszy od 1522 roku papieżem zostaje nie Włoch. Już kilka miesięcy po wyborze na tron Piotrowy, Jan Paweł II udał się w pierwszą pielgrzymkę zagraniczną - od 25 stycznia do 1 lutego 1979 odwiedził Meksyk i Dominikanę. Kolejna na mapie pielgrzymek była Polska - wizyta trwała od 2 do 10 czerwca 1979. Wówczas to, podczas homilii wygłoszonej na Placu Zwycięstwa w Warszawie, padły słowa - Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi. Jeszcze tego samego roku papież odwiedził również Irlandię, Turcję i USA.

13 maja 1981 roku na placu św. Piotra Turek Mehmet Ali Agca dokonał zamachu na polskiego papieża. Strzały padły, gdy Jan Paweł II wjeżdżał na audiencję generalną na placu św. Piotra. Jedna kula przeszła na wylot przez brzuch, druga trafiła w prawe ramie. Trzecia - najgroźniejsza - minęła o kilka milimetrów tętnicę główną przewodu pokarmowego. Po zaskakująco szybkiej rehabilitacji Jan Paweł II wrócił do dawnej formy. Do dziś nie wiadomo, kto był inspiratorem zamachu, choć podejrzenia kierowały się w stronę Kremla. 27 grudnia 1983 roku Jan Paweł II odwiedził zamachowca w jego celi i przebaczył mu.

Od 16 do 23 czerwca 1983 roku papież po raz drugi raz odwiedził ojczyznę. Kolejny raz do Polski przyjechał już po przemianach politycznych roku 1989. W czerwcu i sierpniu 1991 roku mogliśmy ponownie cieszyć się z wizyt głowy Kościoła katolickiego. Szósta pielgrzymka papieża do Polski to okres od 31 maja do 10 czerwca 1997 roku. W styczniu 1998 roku papież odwiedził socjalistyczną Kubę - ta pielgrzymka odbiła się głośnym echem w całym świecie. Od 5 do 17 czerwca 1999 roku Jan Paweł II kolejny raz gościł w Polsce. Historyczna pielgrzymka Jana Pawła II do Ziemi Świętej to 20 - 26 marca 2000 roku. Od 16 do 19 sierpnia 2002 roku papież ponownie odwiedził ojczyznę. 1 lutego 2005 roku Jan Paweł II trafił do szpitala w wyniku powikłań pogrypowych.

W ciągu kolejnych tygodni spędził w klinice Gemelli 28 dni. 13 marca powrócił ostatecznie do Watykanu, gdzie zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37.

Autorzy: Rafał Orlikowski, Wiesław Powalisz Zdjęcia: Wojciech Kulesza, Roman Wiśniewski

Źródło: "Pojezierze Wałeckie" nr 14 (419) 25 lipca 2005 r.